Rüya Nedir? | A Kalite Paylaşım

Rüya Nedir?

LadySea

Üye
Üye
Katılım
18 Nis 2019
Mesajlar
15
Tepkime puanı
26
Puanları
13
Rüya nedir? ve Neden rüya görürüz?
Rüyalar kimine göre mistik, kimine göre bilimsel sebeplerle meydana geliyor. Örneğin bilim adamı Sigmund Freud’a göre rüyalar ''bilinç dışı arzuların örtülü olarak dışa vurumu'' manasına geliyor. Uykunun Rem evresinde görüldüğü kabul edilen rüyaları hem psikiyatri bilimi hem de geleneksel bilgiler eşliğinde ele alacağız.


Rüya Tabiri Neye Göre Yapılır?
İnsanlar asırlar boyunca rüyaları merak etmiştir. Antik Mısır ve Antik Yunan uygarlıklarında rüyalar konusunda değişik fikirler ortaya sunulmuş ve rüyaların Tanrı’nın insana seslenişi olduğu düşünülmüştür. Rüyalarda görülen simgelerin bir manası olduğu düşünülerek '' Rüya Tabirleri '' kavramı ortaya çıkmıştır. İslam coğrafyasında da takva sahibi olan insanların rüyaları yorumlayabileceği düşüncesi oluşmuştur.

Rüya tabirleri her daim insanların en çok ilgisini çeken mevzulardan biri olmuştur. Görülen rüyaların bilinçaltı rüyalar ya da geçmiş ve gelecekten haber getiren haberci rüyalar olabileceği düşünülerek rüya yorumları yapılmaktadır. Türkiye de genellikle İslami kaynaklara ve psikanaliz bilimine başvurularak rüya tabirleri yapılmaktadır.
İslami kaynaklar, peygamberlerin rüyalar konusundaki açıklamalarını emsal alarak rüyaların İslam’a uygun hayatını yaşayan kişiler tarafından yorumlanması gerektiğini savunur. Psikiyatrik rüya yorumları söz konusu olduğunda ise rüyada görülen belli nesne ve şekillerin taşıdığı manalara göre rüyanın bilinçaltında yer alan bir durumu simgelediği düşünülür ve buna göre yorum yapılır. Rüyalar İslami veya psikanaliz kaynaklı rüya tabirlerinin yayınlandığı internet sitelerinden yararlanılarak yorumlanabilir. Rüya tabirleri ve manaları kişiye göre farklılık göstereceğinden rüyayı en iyi gören kişinin kendisi yorumlayabilecektir.

Rüya Tabirinde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Rüyalar genellikle gün içerisinde yaşamış olduğumuz olayların bilinç üstüne çıkması şeklinde meydana gelir. Her bir rüya ortalama 90 saniye gibi kısa bir süre devam ettiği halde çok uzun süre yaşanmış gibi hissedilir. Çünkü rüyada zaman kavramı bulunmamaktadır. Rüya yorumlanırken öncelikle kişi kendi yaşadıklarına ve ruh haline uygun olarak kişisel yorumunu yapmalıdır. Sonrasında gördüğü belli bir nesne varsa bunun ne manaya geldiğini güvenilir bir kaynaktan incelemelidir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst