Evliliğin İpuçları | A Kalite Paylaşım

Evliliğin İpuçları

EzGi

Yeni üye
Üye
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
25
Tepkime puanı
14
Puanları
3
Konum
istanbul
Evlilik zor ama bir o kadarda kolaydır. Evlilik ile ilgili tavsiyeleri sıraladık.


1) Dürüst olmak önemlidir. Eşinize karşı her durumda dürüst ve açık olun yalan söylemeyin.

2) Düşman değil eşsiniz. Yapılan yanlışlara veya sitemlere karşı intikam alır gibi yaklaşmayın.

3) Saygı gösterin. Size gereksiz gelen eşiniz için önemlidir. Eşinizi dinleyin, dinlemiş olmak için değil anlamak için çabalayın.

4) Ona değer verdiğinizi hissettirmeniz önemli. Gün içinde hal hatır sorun ve önemsediğinizi gösterin.

5) Ona suprizler yapın ve sevdiği şeyleri unutamadığınızi gösterin .

6) Eşinize karşı sadakat duygunuzu ateşleyin. Sadakat evliliğe değil eşinize olsun.

7) Problemlerde en ufak olanlarda bile boşanma fikrini unutun. Evlilk sabır ister ve güçlü mutlu evlilik için sabir ve dirayet önemlidir.

8) Evlilikte “Biz” vurgusu çok önemlidir. “Benim evim”, “Benim arabam” gibi bencilce tamlamalardan kaçının. “Biz” sözcüğünü ne kadar kullanırsanız, eşinizin size güveni o kadar artar.

9) Her konuda her zaman aynı şekilde düşünmek zorunda değilsiniz. Fikir ayrılığınız bir problem değil, sizin zenginliğinizdir.

10) Tartışma yaşarken kullandığınız kelimelere dikkat edin. Eşiniz de olsa kırıcı cümleler kurmayın.

11) Zamanla eşler arasında özel bir dil gelişir. Bu, kimsenin bilmediği bir dildir ama sizin ortaklığınızı, bağlılığınızı yansıtır. Bu dili koruyup, geliştirin.

12) Eşler birbirlerinin hatalarını anında yüzlerine söylerken, birbirleri hakkında düşündükleri iyi şeyleri söylemezler ya da söylemeyi ertelerler. Eşiniz hakkında iyi bir şey söylemek istiyorsanız bundan kaçınmayın, üstelik bunu aklınıza geldiği o an söyleyin.

13) Zorluklar karşısında eşinizin arkasında durun ve destek olun.

14) Birbiriniz hakkındaki olumsuz düşünceler bir süre sonra evliliğinizi yıpratmaya başlayacaktır. Bu olumsuz düşünceleri yok etmek için çaba gösterin.

15) Eşinizin ailesi sizin yeni akrabalarınızdır. Kendi akrabalarınızla nasıl iyi ilişkiler kuruyorsanız, eşinizin ailesiyle de kurmayı deneyin. Ama birincil önemdeki ailenin eşiniz ve sizin kurduğunuz yeni aile olduğunu sakın unutmayın.

16) Eşiniz aynı zamanda hayat ortağınız. Kararlari birlikte alın ve buna kimseyi dahil etmeyin.

17) Eşiniz, hayatta güvenebileceğiniz ilk ve en önemli kişidir. Bu nedenle başka herkesten daha değerlidir. Bunu ona da hissettirin.

18) Evliliğin içinde yaşayacağınız sıkıntılarda da size ilk yardımcı olacak kişi eşinizdir. Yani, eşinizle ilgili bir sıkıntınız varsa ilk yardımı yine ondan isteyin.

19) Şüphe ve takip evliliği kemiren iki önemli olgudur. Eşinizin her hareketini takip altına alırsanız bunun altından kalkamazsınız.

20) Birbirinizin aileleri hakkında, akrabaları hakkında bazı olumsuz düşüncelere sahip olabilirsiniz. Ama bunu eşinize aktarırken seçeceğiniz kelimelere dikkat edin, kötü, yaralayıcı hakaretamiz sözcükler kullanmayın.

21) Birbirinize duyduğunuz saygı, birbirinize duyduğunuz sevginin perçinleyicisidir. İnsan sevdiğine saygı duyar. Bu nedenle birbirinize hitap ederken yaralayıcı kelimeler kullanmayın.

22) Geçmişte yaşadığınız zorlukları aşıp evliliğinizi yeniden rayına oturttuysanız artık yeniden o kötü günleri anmayın. Mümkün olduğunca yeni anılar biriktirin.

23) Çocuk evliliği kurtarmaz. Evlilik yolunda gitsin diye çocuk yapmayın. Çocuğunuz varsa da bunun evliliğinizin olağan akışını mümkün olduğunca az şekilde etkilemesini sağlayın. Çocuğunuza duyduğunuz sevgiyi, eşinizden çalmayın.

24) Eşinizin sadakatini sınamak için sakın oyunlar oynamaya kalkmayın. Bunu yaptığınız anda ortaya çıkacak sonuçtan siz sorumlu olursunuz.

25) Sevgi sözcükleri konusunda cömert olun. “Sevdiğimi biliyorsun ya” diyeceğinize “Seni seviyorum” deyin. Sevgiyi hem göstermek hem de söylemek gerekir.

26) Eşinizin incindiğini, kırıldığını bildiğiniz davranışları tekrarlamayın. Onu kızdıracak sözcükleri kullanmaktan kaçının. Söyletmeyinz söylemeden yapın.

27) Her an her şeyi birlikte yapmak zorunda değilsiniz. Ama kendiniz için ayırdığınız vakitte ne yapacağınız konusunda eşinizi bilgilendirin.

28) Sizden daha eski ve mutlu çiftlerin öğütlerine kulak verin.

29) Hayatınızı planlamaktan çekinmeyin.

30) Evlilik ‘katlanmak’ demek değildir. İstemediğiniz hiçbir şeyi yapmayın. Eşiniz ısrar ederse, bundan hoşlanmadığınızı açıkça belirtin.

31) Karı-koca olmak, sevgili olmaktan vazgeçmek demek değildir. Evlenmeden önce yaptığınız faaliyetleri, evlendikten sonra da sürdürebilirsiniz.

32) Başkalarına karşı ne kadar nazikseniz, eşinize karşı da o kadar nazik olmalısınız. Hatta ona, diğerlerinden daha fazla nazik olmalısınız.

33) Eviniz sizin mabedinizdir. Mutlu bir evlilik, her köşesi mutlulukla döşenmiş evden geçer. Evinizi bir ‘yuva’ haline çevirmek için özen gösterin.

34) Birbirinizi asla değiştirmeye çalışmayın. Farklılıklarınızı kabul edin ve bundan bir şeyler öğrenmeye çalışın. Değişirseniz ya da değişmeye zorlarsanız büyük hata edersiniz.

35) Eleştirilerinizi yalnızken yöneltin. Başkalarının önünde asla birbirinizi eleştirmeyin. Hele hele birbirinizin ailesinin önünde çok daha dikkatli olun.

36) Cinsellik evliliğin yarısıdır. Karı-koca arasında tabu olmaz. Cinsellik konusundaki sorunlarınızı mutlaka konuşun.

37) Mutlu bir cinsel hayat, fantezilerle sağlanır. Birbirinize fantezilerinizi anlatmaktan çekinmeyin. Rahatsız olduğunuz bir durum varsa bunu da blirtin.

38) Hem doyurucu bir cinsellik hem de mutlu bir evlilik için bakımlı olmanız şart. Evlendiniz diye kendinizi salmayın. Aksine daha da üstüne koyun.

39) Çözüm bulmak isterseniz, bulursunuz. Olaylara her zaman pozitif yönünden bakın ve yapıcı olun. Bir evliliği kurmak zor, yıkmak çok kolaydır.
 
Üst